Temiz Oda Nedir?

İnsan sağlığının korunması için faydalanılan teknolojik yöntemlerden birisi de temiz oda sistemleridir. Odaların hava kalitesini artıran temiz oda sistemi, savunma sanayi, üniversiteler, nanoteknoloji merkezleri sağlık ve gıda başta olmak üzere farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Yazımızın devamında temiz oda nedir? Sorusuna verdiğimiz cevabın yanı sıra, temiz oda sistemleri hakkında farklı bilgilere de değindik.

Temiz Oda Nedir?

Temiz oda nedir? Sorusunu kısa ve anlaşılır bir şekilde cevaplayalım.
Temiz oda, insanları, ürünleri, aletleri ve donanımları geçerliliği uluslararası kabul görmüş standartlara göre kötü kokular, toz, partikül, mikrop ve mikroorganizma gibi parçacıklardan koruyacak şekilde sıcaklığı, basıncı, gürültü seviyesi ve hava hareketliliği belirli bir seviyede olan hijyenik odalara temiz oda denir.

Hava kalitesini önemli ölçüde artıran ve odaya verilecek havayı mikroorganizma, toz ve partiküllerden arındıran bir sistemdir. Bu nedenle özellikle sağlık alanında, savunma sanayisinde, üniversite laboratuvarlarında, nanoteknoloji merkezlerinde ve gıda üretim alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir..
Aşağıda temiz oda sistemlerinin en fazla tercih edildiği alanlar yer almaktadır.

-Hastanelerin ameliyathanelerinde, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
-Savunma Sanayi
-Üniversite Laboratuarları
-Nanoteknoloji Merkezleri
-İleri Teknoloji Labaratuarları
-Sağlık ve Gıda Alanında
-Arge Merkezleri
-Savunma sanayi alanında ve üniversite laboratuarlarında,
-Özellikle erken doğumların yapıldığı alanlar olmak üzere, doğumhanelerin çeşitli bölümlerinde temiz oda sistemleri kullanılmaktadır.
-Hava kalitesinin önemli olduğu laboratuar ortamlarında, yaygın olarak tercih edilmektedir.
-İlaç üretimi yapan yerlerin üretim kısımlarında, tercih edilmektedir.
-Gıda üretimi yapan tesislerin üretim kısımlarında, temiz oda sistemleri tercih edilmektedir.
-Bilimsel araştırma merkezlerinde de, araştırmanın kapsamına göre temiz oda sistemi kullanılmaktadır.

Temiz oda sistemlerinin yukarıdaki alanlara benzer farklı birçok yerde de kullanılması mümkündür. Bu sayede üretimi yapılan ürünlerin, üretim aşamasında hijyen koşullarının sağlanması hedeflenmektedir. Yukarıda sayılan vb. alanlarda havanın temiz olması, büyük önem arz etmektedir. Bu alanlarda herhangi bir olumsuzluğa neden olmamak için, kullanılması en uygun sistem temiz oda sistemleridir.

Çok büyük üretim tesislerinde, binlerce metrekarelik alanlarda temiz oda sistemlerinin kurulabilmesi mümkün olduğu gibi çok daha küçük alanlar için de uygun temiz oda çalışmaları yapılabilmektedir.

Sistemin kurulması için standartları karşılayacak malzemelerin kullanılması, oldukça önemli olmasının yanı sıra zaruridir. Örneğin burada kullanılacak eşyaların tamamı, paslanmaz özellikte olmalıdır. Keskin ve düz yüzeylerinin mümkün olduğu kadar az olması da, bu sistem için gerekli görülen kriterler arasındadır.

Temiz Oda Standartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

En Çok Okunan Yazılar