Çeker Ocak Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Deney yapmak amacıyla üretilen ve deney yaparken güvenlik sağlayan ocaklara çeker ocak denir. Kısaca tanımlandığında, çeker ocaklar deneylerde ve testlerde açığa çıkan ve rahatsız edici derecede yoğun olan kokuların, ısıların ve asit gibi benzeri bileşenlerin tahliye edilmesini sağlayan ürünlerdir.

Deney ve testlerin daha güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılmasını sağlar. Aynı zamanda çeker ocaklar, kullanım özelliklerine göre farklı şekil ve modellerde yerini alabilir. Ancak halk dilinde laboratuar tezgahı olarak da adlandırılır. Çeker ocaklar, havalandırma sistemine sahiptir ve deneyde meydana çıkan, rahatsız edici bileşenlerin emilimini sağlar ve etrafa yayılmasını önler.

Çeker Ocakların Özellikleri Nelerdir?

çeker ocak tepeden emiş
Çeker Ocak

Çeker ocakların bilinen belli başlı özellikleri mevcuttur. İlk olarak öngörülen tüm laboratuarlarda bu tip ocak ve tezgahların kullanımına, sağlık ve hijyen açısından yer verilir.  Yan panelleri bulunan çeker ocaklar, taşıyıcı kısma sahiptir. Çeker ocakların taşıyıcı olarak adlandırılan kısımları, ağırlık sistemini dengede tutacak ve muhafaza edecek şekilde tasarlanır. Böylelikle çeker ocağın ön kısmında yer alan cam da aşağı yukarı rahatlıkla hareket edebilir. Aynı zamanda çeker ocakların iki yanında da servis kolonları mevcuttur. Bu servis kolonlarından bir tanesi, elektrik hatlarının ve armatürlerinin güvenli bir şekilde kullanılması için tasarlanır. Diğer servis kolonu ise gaz hatlarının ve iç kısımda yer alan nozulların kontrol edilmesi ve yönetilmesi için tasarlanır.

Çeker Ocak Modelleri Özelleştirilebilir

Çeker ocak modellerinin en sevilen teknik özelliklerinden biri de, özelleştirilebilir olmasıdır. Kendi laboratuarlarınıza göre çeker ocak bulamadığınızda, var olan alternatifleri, dilediğiniz gibi, özellikle de ihtiyaç doğrultusunda özelleştirebilirsiniz. Çeker ocak tezgahlarının yüzeyleri polipropilenden  meydana gelir. Daha çok paslanmayan ve endüstriyel açıdan uygunluğu olan özel olarak tasarlanan bu mühendislik plastiği ile üretilen tezgahlar, sağlığa zarar vermez, korozyona uğramaz ve  hijyenik bir biçimde kullanılır.

Çeker Ocaklara Opsiyonel Parçalar Eklenebilir

Çeker ocaklar özelleştirilebilir niteliklere sahip olduğundan dolayı, opsiyonel parçalar da bu ocaklara ve tezgahlara yerleştirilebilir. Kullanımı her zaman kolay ve etkili olan çeker ocak ve tezgahlar, dış kontrol vanalarının da uygun ve etkili bir biçimde monte edilmesine olanak sağlar. Bu özellikleri sayesinde, pek çok kişi tarafından, çeker ocak ve tezgahlara, ek olarak, alarm sistemleri ve fan sistemleri,ayarlanabilir aydınlatma ekleniyor. Böylelikle çeker ocakların kullanımı daha etkin hale geliyor.

Çeker Ocaklar Asite Karşı Dayanıklıdır

Polipropilen özellikle bu alanlar için geliştirilmiş bir mühendislik plastiği olmakla beraber asit ve bazlara dayanıklılık ve korozyon acısından garantisi verir.

Deney ve testlerde daha çok asit ve bazlar yer alır. Kullanılan asit ve bazlar hem solunum yollarına hem de çevreye fiziksel olarak zarar verebilirler. Çeker ocaklar, tamamen bu zararları ortadan kaldırmak için tercih edilen laboratuar cihazlarıdır. Çeker ocakların yapımında kullanılan malzemeler, asite ve baza dayanıklı olan polipropilen malzemeleridir. Korozyona uğramadıkları ve asitten zarar görmedikleri için  Deneyler ve testler güvenli yapılabilir.

 

En Çok Okunan Yazılar