temiz oda standartları
Temiz Oda Standartları

Kurallar Kapsamında Temiz Oda Standartları Nelerdir?

Temiz oda standartlarının  oluşturulması için genel kabul görmüş bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu çerçevede doğru bir şekilde temiz oda kurulabilmesi  için uluslararası  yayınlanmış belgeler bulunur. Temiz oda sistemlerinin kurulması için mutlak olarak bu kurallara uyulması ve bu sayede işlem yapılması gerekmektedir. 2001 yılında ilk defa ele alınan bu kapsamla birlikte dört farklı standart belirlenmiş ve bunlar arasında kapsam, tarifler, sınıflandırma ve uygunluğun gösterilmesi ön planda tutulmuştur.

Temiz Oda Standartları Temel Olarak Neleri İçerir?

Genel kapsamında ele alındığında:

-temiz oda kurulumu  için herkes tarafından anlaşılabilecek düzeyde mutlak bir temizlik ortamı oluşturacak otomasyon sistemlerinin sağlanması

-havalandırma sistemlerinin otomatik olarak çalışması

-İyi ve ergonomik bir dizaynın yapılmış olması gibi maddeler bulunmaktadır.

Çünkü temiz oda sistemleri savunma sanayi laboratuvarlarında, sağlık kurumlarında, ilaç üretim sistemlerinde, mikrobiyoloji laboratuvarları, üniversite laboratuvarları gibi alanlarda kullanıldığından dolayı bu alanlarda mutlaka birçok kurala dikkat ederek sızdırmaz, hava geçirmez ve mutlak hijyenik bir bölge gerekmektedir.

Güncellenen Temiz Oda Standartları

Uluslararası bir şekilde belirlenmiş olan oda standartları sürekli ve düzenli olarak toplanan komisyon tarafından tekrar incelenmekte ve bilimsel olarak gereken şartlar yeniden değiştirilerek bu standartlar güncel tutulmaktadır. Örneğin 2015 yılında getirilen yenilikler ile birlikte birçok farklı noktaya değinilmiş projelendirme ve ölçümlerde bazı değişiklikler gerçekleştirilmiştir.

En Çok Okunan Yazılar