Temiz Oda Gereksinimleri
Temiz Oda Sistemleri

Temiz Oda Sistemleri Nedir Ve Nerelerde Kullanılmaktadır?

Hijyenik olarak kullanılabilmesi için belirli şartlar ile düzenlenmiş odalara temiz oda denir. 

1-Bulunduğu bölgedeki partikül konsantrasyonunu kontrol etme özelliği bulunan ve bu partiküllerin içeriye girip çıkışını kontrol edebilen

2- Hava değişim dizaynı oluşturulmuş

3- Sıcaklık, nem ve basınç gibi farkları hissedebilen ve bu parametreleri ayarlayabilen

4-geriye dönük bir şekilde kayıt oluşturarak sürekli bir kontrol sistemi sağlayan temiz oda birçok farklı ortamda kullanımı görülen önemli bir alan oluşturmaktadır.

Temiz Oda Sistemleri Nasıl Kurulmaktadır?

Temiz oda sistemleri talep edildiğinde öncelikle kurulum gerçekleştirilecek alanda iyi bir inceleme yapılması gerekmektedir.  Daha sonrasında oda sistemlerinin kurulabilmesi için ISO 14644 kapsamında ve diğer standartlara uygun bir şekilde temizlik sınıflarına uygun yapılan, mimari yapısı ile birlikte sirkülasyon alanları sağlayan, iklimlendirme tesisinin kurulabileceği, otomatik kontrol sistemlerinin kullanılabileceği ve tamamen anahtar teslim bir şekilde sunulabilecek bir oda kurulumu gerçekleştirilir. Bu sayede oda sistemleri istenilen sağlıklı ve güvenli koşullar ile birlikte gereken alanlarda kullanılabilir.

Temiz Oda Sistemleri İçin Ana Bileşenler

Profesyonel bir şekilde kurulmuş temiz oda sistemleri içeriğinde bazı ana bileşenleri barındırır. Bu ana bileşenlerin başında ısıtma ve soğutma sistemleri yer alırken, havalandırma işlemi sağlanabilmesi için kontrol sağlayacak bir şekilde sürekli taze hava oluşturulması için kullanılır. Partisyon aşamasında öncelikle tüm malzemeler dayanıklı ve atmosferik korozyona karşı yüksek mukavemet gösteren bir şekilde malzemeler ile kaplanır. Ergonomik olarak yapılan tasarımlar, temizliğinin kolay şekilde yapılmasını sağlayacak ve riskleri ortadan kaldıracak bir tasarım uygulanırken, bileşenlerin tam olarak oluşturulması için de birçok farklı otomasyon sistemi ile kurulum tamamlanır.

En Çok Okunan Yazılar