Temiz Oda Kurulumu

temiz oda kurulumu
Temiz Oda Kurulumu

Hava kalitesini artırıcı özelliği sayesinde özellikle savunma sanayi,üniversiteler,nanoteknoloji merkezleri sağlık ve gıda sektörlerinde tercih edilen temiz oda kurulumu bu alanlarda faaliyet gösteren yerler için büyük önem taşımaktadır.

Temiz oda kurulumu hakkında detaylara geçmeden önce  temiz oda nedir? Sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır.

Temiz oda; Temiz oda sistemleri sayesinde, oda sıcaklığının, nem oranının ve hava basıncının kontrol altına tutulduğu ve içeri giren havanın toz, partiküller ve her türlü mikroorganizmadan arındırıldığı özel alanlardır. Hava kalitesini önemli ölçüde artırdığı için, özellikle kritik yerlerde kullanılması büyük önem taşımaktadır.

Temiz Oda Kurulumu Nereler İçin Uygundur?

Temiz oda kurulumu savunma sanayi, laboratuvarlar, mikroelektronik çalışma alanları, nanoteknoloji gibi alanlar için  son derece büyük bir öneme sahiptir. Ancak bu alanların dışında, farklı yerlerde de kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Temiz oda kurulumunun en sık kullanıldığı alanların başında, hastanelerin özel bölümleri gelmektedir. Hijyenin maksimum öneme sahip olduğu bu alanlarda, havayı temizleyerek hava kalitesini artırmak için alternatifsiz olarak tek yöntemdir. Ameliyathaneler, özel laboratuarlar ve doğumhaneler gibi alanlarda kullanımı önemliyken, sağlık sektöründe ilaç üretim tesislerinde de kullanılmaktadır.

Sağlık sektörünün dışında, gıda sektöründe de temiz oda kurulumu önemli ölçüde kullanılmaktadır. Özellikle kaliteli gıda ürünleri üretimi yapan firmalar, hijyen kurallarına üst düzey riayet ederek önemli alanlarında temiz oda sistemleri kullanmaktadır.
Savunma sanayi tarafında ise, hassas nanoteknolojik çalışmalar ve prosesler için temiz oda olmazsa olmazdır.

Temiz Oda Kurulumu

Temiz oda kurulumunda kullanılan panellerin, iki tarafı da en az 2 mm olan yüksek basınç altında preslenmesi yapılmış laminatlar kullanılmaktadır. Panellerin iç izolasyonuysa, EPS malzemeden yapılmaktadır. Temiz oda kurulumunda kullanılan partisyon paneller, -100 ve +100 Pa basınçlara dayanabilecek kapasitede üretilmektedir.
Temiz oda sistemlerinin airlock odası, oldukça önemli ve yararlıdır. Bu oda küçük bir antre gibi düşünülebilir ve iki kapıdan oluşmaktadır.

Odanın konumu ise, temiz oda girişinde yer almaktadır. Bu odaya HEPA filtreleriyle, sürekli temiz hava üfürülmektedir. Bu odada iki kapı bulunmasının en önemli nedeni, diğer odaların basınç değerlerinin bozulmasını engellemektedir. Bu nedenle bu odadaki bir kapı kapatılmadan, diğer kapı açılmamaktadır. Bu özellik sayesinde, temiz odalardaki basınç düzeni bozulmamakta ve kapıdan filtreden geçmeden hava girmesinin önüne geçilmektedir.

Temiz oda standartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

En Çok Okunan Yazılar